KidsPRO.pl - Pierwszy w Polsce kurs programowania, gdzie uczymy pisząc prawdziwe programy, a nie gry!

Tort czekoladowo-figowy

Przyg: 120 min Pieczenie: 45 min
Średni
Porcje: 11
KidsPRO.pl - Pierwszy w Polsce kurs programowania, gdzie uczymy pisząc prawdziwe programy, a nie gry!
Filtry wyszukiwania
IMG_5830.JPG

Składniki:

Forma okrągła (Kliknij ikonę, aby zmienić rozmiar)
22 cm

  • Ciasto:

    Ilość Składnik
    mleka
    drobnego cukru do wypieków
    ekstraktu z wanilii
    dużych jajek (w temperaturze pokojowej)
    mąki pszennej tortowej
    kakao
    proszku do pieczenia
    300 g miękkiego masła
    gorzkiej czekolady, startej na wiórki lub drobno posiekanej
  • Krem:

    Ilość Składnik
    śmietanki kremówki
    gorzkiej czekolady (60-70 proc. kakao)
    opcjonalnie cukier puder do smaku
    ekstraktu z wanilii
  • Mus figowo-pomarańczowy

    Ilość Składnik
    cukru
    skórka otarta z 1 małej sparzonej pomarańczy
    świeżych fig
    soku z pomarańczy (najlepiej świeżo wyciśniętego)
  • Poncz:

    Ilość Składnik
    likieru pomarańczowego Cointreau
    posłodzonej, wystudzonej herbaty
  • Czekoladowe sztabki:

    Ilość Składnik
    gorzkiej czekolady, najlepiej 70%
  • Dodatkowo:

    Ilość Składnik
    świeżych fig do dekoracji wierzchu

Sposób przygotowania

Ciasto:

Masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach na puszysta masę, stopniowo dodawać cukier i dalej ucierać do wyczerpania cukru, masa powinna być puszysta. Dodać ekstrakt, zmiksować. Kolejno dodawać jajka, po każdym miksując około 30 sekund (aż dobrze połączy się z masą maślaną).

Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i kakao, dodać w dwóch porcjach do masy maślano-jajecznej na przemian z mlekiem. Po każdym dodaniu mąki lub mleka zmiksować na średnich obrotach do momentu połączenia się składników (nie miksować zbyt długo). Dodać czekoladę, wymieszać łyżką lub mikserem na wolnych obrotach.

Spód tortownicy o wym. 21-22 cm wyłożyć papierem do pieczenia, boki nasmarować masłem. Ciasto wyłożyć do tortownicy, wierzch wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 160 °C – termoobieg (grzanie góra/dół 180 °C) i piec około 45 minut (do suchego patyczka). Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika, delikatnie oddzielić ostrym nożem boki ciasta od krawędzi tortownicy, Ciasto ułożyć do góry nogami na kratce, tak by górka na górze się spłaszczyła, pozostawić do wystudzenia.

Mus:

Figi umyć, osuszyć na papierowych ręcznikach, pokroić na niewielkie kawałki. Cukier wymieszać z cynamonem i startą skórką pomarańczową. Owoce przełożyć do rondelka z grubym dnem zalać sokiem z pomarańczy, zasypać mieszanką cukru, cynamonu i skórki, odstawić na ok 1 godzinę w celu maceracji. Metoda II (jednodniowa) :

Figi zagotować, zmniejszyć ogień i smażyć owoce z sokiem aż całość wyraźnie zgęstnieje i nabierze konsystencji musu (nie musi być tak gesty jak dżem. Mus przetrzeć przez sito, odstawić do wystudzenia.

Krem (do przygotowania kilka godzin wcześniej) :

Śmietankę mocno podgrzać w rondlu z grubym dnem do (powinna być gorąca, ale nie gotować). Czekoladę pokroić na małe kawałki, dodać do gorącej śmietanki i wymieszać aż cała czekolada się rozpuści i połączy z czekoladą. Czekoladowa masę schłodzić przez kilka godzin w lodówce.

Schłodzoną masę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać ekstrakt waniliowy i opcjonalnie cukier puder (jeśli preferujecie bardziej słodkie kremy). Masę do czasu przekładania tortu wstawić do lodówki.

Poncz:

Przestudzoną mocno osłodzoną herbatę wymieszać z likierem pomarańczowym.

Sztabki:

Czekoladę połamać na małe kawałki, rozpuścić w kąpieli wodnej pilnując, by para nie dostawała się do czekolady.

Na papierze do pieczenia rysujemy z pomocą linijki albo po prostu odrysowujemy ok. 24 prostokątów o wymiarach 5 x 12 cm. Na każdym prostokącie rozsmarowujemy równomiernie czekoladę (najlepiej robić to metalową szpatułką) wyrównując boki, tak, żeby czekolada nie wychodziła poza nie i by boki były równe. Czekoladowe sztabki pozostawić w temperaturze pokojowej do wystudzenia, a następnie przełożyć je razem z papierem do lodówki i schłodzić aż całkowicie zastygną i zrobią się twarde. Gotowe sztabki delikatnie oddzielić nożem od papieru.

Całość:

Wystudzone ciasto odwrócić, jeśli na górze ciasta pozostała mała górka ściąć ją, by ciasto było równe. Całość przekroić wzdłuż na 3 równe blaty.

Dolny blat położyć na paterze, nasączyć 1/3 wcześniej przygotowanego ponczu. Na wierzchu rozsmarować 1/2 musu figowo-pomarańczowego, następnie wyłożyć 1/4 kremu czekoladowego, a na to następny blat. Z kolejna warstwą postępujemy podobnie (naponczowanie blatu, pozostały mus figowy, krem). Na masę czekoladową wyłożyć ostatni blat ciasta, naponczować go, na wierzchu i bokach tortu rozsmarować pozostały krem czekoladowy, wierzch i boki wygładzić. Czekoladowe sztabki ułożyć dachówkowo wokół tortu, delikatnie wciskając każdą w krem. Na wierzch wyłożyć pokrojone w ćwiartki figi.

Smacznego :)

Przyg: 120 min Pieczenie: 45 min
Średni
Porcje: 11

Juz na wstępie Was ostrzegam, że ten tort to prawdziwa bomba czekoladowa. :) Wilgotne czekoladowe ciasto, mocno czekoladowy krem na bazie śmietanki i czekoladowe sztabki stanowiące dekorację tortu. Jeśli macie niedosyt czekolady to zróbcie go koniecznie. Z pewnością zaspokoi Wasz apetyt na czekoladę na dłuższy czas… ;) Ciasto nie jest zbyt słodkie, a dodatek ponczu z likierem pomarańczowym sprawia, że nie jest nudne. Słodycz kremu czekoladowego, który nota bene też nie jest zbyt słodki z uwagi na dodatek gorzkiej czekolady, neutralizuje dżem figowo-pomarańczowy. Przyznaję, że z uwagi na wcześniejsze przygotowanie dżemu figowego i końcowe przygotowanie czekoladowych sztabek całość jest dość pracochłonna, ale efekt wynagrodzi Wam czas oczekiwania. :) Oczywiście można użyć gotowego dżemu figowego lub zastąpić go np. powidłami śliwkowymi, a boki obłożyć gotowymi batonikami czekoladowymi lub rurkami. Dla usprawnienia sobie pracy za masę czekoladowo-śmietanową i ciasto czekoladowe na blaty można zabrać się dzień wcześniej. Wtedy na następny dzień zostanie już tylko „kosmetyka”, czyli przełożenie tortu i dekoracja. ;) Inspiracją wizualną dla tego tortu było dla mnie zdjęcie podobnego tortu w „The golden book of chocolate” C. Bardi, C. Pietersen. A sam przepis to już moja inwencja twórcza. :D Polecam Wam serdecznie!

IMG_5879.JPG IMG_5811.JPG

Komentarze Czytelników

Komentarze są moderowane, a więc pojawiają się na blogu po zaakceptowaniu ich treści.

Twój komentarz
  • anna anna
    2015-10-01 22:24:04

    Witam, mam pytanko czy ta czekolade gorzka we wszystkich etapach mozna zastapic mleczna?

    Twój komentarz
    • Kasia - Slodkiefantazje.pl Kasia - Slodkiefantazje.pl
      2015-10-07 11:30:43

      przepraszam, że dopiero odpisuję, ale od tygodnia jestem w trakcie przeprowadzki i dopiero dzis mam dostęp do Internetu, czekoladę gorzką można zastąpić mleczną, tylko wtedy tort będzie znacznie słodszy, na pewno zmniejszyłabym wtedy ilość cukru w cieście przynajmniej o połowę, a sztabki zostawiłabym z gorzkiej czekolady, pozdrawiam

      Twój komentarz
  • gin gin
    2015-08-02 11:23:59

    Czekoladowe dzieło sztuki :)

    Twój komentarz
  • Marti Marti
    2014-05-16 22:22:55

    Tort wyszedł obłedy! Zupełnie inny od kanonu klaczycznego tortu gdzie króluje bita śmietana i owoce. Figi w połączeniu z przepysznym musem czekoladowym to po prosut magia! Musi zostało mi sporo wiec połączyłam z syropem kokosowym i owocami i byl idealny na deser :)

    Twój komentarz
  • Jolanta Szyndlarewicz Jolanta Szyndlarewicz
    2013-10-11 15:00:57

    WOW - tylko tyle jestem w stanie z siebie wykrzesac

    Twój komentarz
  • syrenia syrenia
    2013-09-26 12:24:25

    Kasiu wyszedł obłędny!!!!! Połączenie kremu z nadzieniem figowym i czekoladowym ciastem jest boskie. Darowałam sobie tylko te czekoladowe kafelki i ozdobiłam boki kremem, bo szczerze mówiąc bałam się, że polegnę przy tej zabawie z płynna czekoladą.

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2013-09-16 20:02:07

    @Amw - myślę, że tak, tylko zwiększyłabym może nieco ilość cukru. Najlepiej poddać mus pasteryzacji (gotowy przekładamy do wyparzonego słoika tak, żeby na górze pozostawało ok 1,5 do zakrętki lub więcej, dokładnie zakręcamy, wstawiamy do garnka z letnią wodą, na którego dnie powinna znajdować się ściereczka, która ochroni słoik przed przegrzaniem i pęknięciem. Woda powinna sięgać tuż pod pokrywkę. Od momentu zagotowania gotujemy wodę razem ze słoikiem ok. 20 minut, następnie wyjmujemy stawiamy wieczkiem do góry i studzimy. Gotowe. Do tortu można też użyć gotowego dżemu dostępnego w lepiej zaopatrzonych sklepach.

    Twój komentarz
  • amw amw
    2013-09-16 12:12:55

    Czy mus można jakoś przechować na parę miesięcy- np zamrozić? Chciałam zrobic tort na urodziny, a są dopiero w listopadzie;>

    Twój komentarz
  • Majana Majana
    2013-09-11 18:22:33

    Ach Kasiu, jesteś niesamowita! Tort wygląda obłędnie! Po prostu bajka.Pozdrowienia :)

    Twój komentarz
  • Reni Reni
    2013-09-11 11:43:41

    Dziękuję za szybką odpowiedz :)

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2013-09-11 09:03:42

    @Reni - Myślę, że można zamienić... tym bardziej, że szampański też jest z dodatkiem masy figowej i krem z tamtego tortu dobrze się komponuje z figami. :)

    Twój komentarz
  • Reni Reni
    2013-09-11 08:59:33

    Witam!Chciałabym upiec ten piękny torcik, ale zastanawiam się czy mogłabym zamienić ten krem na krem z tortu szampańskiego? Ja nie mam nic przeciwko czekoladzie, ale tort będą konsumować osoby starsze. Proszę podpowiedź czy to dobry pomysł.

    Twój komentarz
  • Aurora Aurora
    2013-09-10 17:42:33

    Ja tam nei mam nic przeciwko bombom czekoladowym :P

    Twój komentarz
  • Angie Angie
    2013-09-10 13:58:01

    Cudownie wygląda: )Ta dekoracja z czekolady jest piękna!

    Twój komentarz
  • abcmojejkuchni abcmojejkuchni
    2013-09-10 09:56:57

    Jest piękny! Ciekawa jestem jego smaku, koniecznie do wypróbowania!:) Pozdrawiam:)

    Twój komentarz
  • Pink Hungry Pink Hungry
    2013-09-10 09:37:15

    ale cudo! wygląda bajecznie! Zapraszam tez do figowej akcji, która rusza za kilka dnihttp://durszlak.pl/akcje-kulinarne/figa-bez-maku

    Twój komentarz

Tort czekoladowo-figowy

Tort czekoladowo-figowy

Przygotowanie: 120 min. Pieczenie: 45 min

Poziom trudności: Średni

Ilość porcji: 11

Forma: 22 cm

Opis

Juz na wstępie Was ostrzegam, że ten tort to prawdziwa bomba czekoladowa. :) Wilgotne czekoladowe ciasto, mocno czekoladowy krem na bazie śmietanki i czekoladowe sztabki stanowiące dekorację tortu. Jeśli macie niedosyt czekolady to zróbcie go koniecznie. Z pewnością zaspokoi Wasz apetyt na czekoladę na dłuższy czas… ;) Ciasto nie jest zbyt słodkie, a dodatek ponczu z likierem pomarańczowym sprawia, że nie jest nudne. Słodycz kremu czekoladowego, który nota bene też nie jest zbyt słodki z uwagi na dodatek gorzkiej czekolady, neutralizuje dżem figowo-pomarańczowy. Przyznaję, że z uwagi na wcześniejsze przygotowanie dżemu figowego i końcowe przygotowanie czekoladowych sztabek całość jest dość pracochłonna, ale efekt wynagrodzi Wam czas oczekiwania. :) Oczywiście można użyć gotowego dżemu figowego lub zastąpić go np. powidłami śliwkowymi, a boki obłożyć gotowymi batonikami czekoladowymi lub rurkami. Dla usprawnienia sobie pracy za masę czekoladowo-śmietanową i ciasto czekoladowe na blaty można zabrać się dzień wcześniej. Wtedy na następny dzień zostanie już tylko „kosmetyka”, czyli przełożenie tortu i dekoracja. ;) Inspiracją wizualną dla tego tortu było dla mnie zdjęcie podobnego tortu w „The golden book of chocolate” C. Bardi, C. Pietersen. A sam przepis to już moja inwencja twórcza. :D Polecam Wam serdecznie!

Składniki

  • Ciasto:

    Ilość Składnik
    mleka
    drobnego cukru do wypieków
    ekstraktu z wanilii
    dużych jajek (w temperaturze pokojowej)
    mąki pszennej tortowej
    kakao
    proszku do pieczenia
    300 g miękkiego masła
    gorzkiej czekolady, startej na wiórki lub drobno posiekanej
  • Krem:

    Ilość Składnik
    śmietanki kremówki
    gorzkiej czekolady (60-70 proc. kakao)
    opcjonalnie cukier puder do smaku
    ekstraktu z wanilii
  • Mus figowo-pomarańczowy

    Ilość Składnik
    cukru
    skórka otarta z 1 małej sparzonej pomarańczy
    świeżych fig
    soku z pomarańczy (najlepiej świeżo wyciśniętego)
  • Poncz:

    Ilość Składnik
    likieru pomarańczowego Cointreau
    posłodzonej, wystudzonej herbaty
  • Czekoladowe sztabki:

    Ilość Składnik
    gorzkiej czekolady, najlepiej 70%
  • Dodatkowo:

    Ilość Składnik
    świeżych fig do dekoracji wierzchu

Sposób przygotowania

Ciasto:

Masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach na puszysta masę, stopniowo dodawać cukier i dalej ucierać do wyczerpania cukru, masa powinna być puszysta. Dodać ekstrakt, zmiksować. Kolejno dodawać jajka, po każdym miksując około 30 sekund (aż dobrze połączy się z masą maślaną).

Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i kakao, dodać w dwóch porcjach do masy maślano-jajecznej na przemian z mlekiem. Po każdym dodaniu mąki lub mleka zmiksować na średnich obrotach do momentu połączenia się składników (nie miksować zbyt długo). Dodać czekoladę, wymieszać łyżką lub mikserem na wolnych obrotach.

Spód tortownicy o wym. 21-22 cm wyłożyć papierem do pieczenia, boki nasmarować masłem. Ciasto wyłożyć do tortownicy, wierzch wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 160 °C – termoobieg (grzanie góra/dół 180 °C) i piec około 45 minut (do suchego patyczka). Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika, delikatnie oddzielić ostrym nożem boki ciasta od krawędzi tortownicy, Ciasto ułożyć do góry nogami na kratce, tak by górka na górze się spłaszczyła, pozostawić do wystudzenia.

Mus:

Figi umyć, osuszyć na papierowych ręcznikach, pokroić na niewielkie kawałki. Cukier wymieszać z cynamonem i startą skórką pomarańczową. Owoce przełożyć do rondelka z grubym dnem zalać sokiem z pomarańczy, zasypać mieszanką cukru, cynamonu i skórki, odstawić na ok 1 godzinę w celu maceracji. Metoda II (jednodniowa) :

Figi zagotować, zmniejszyć ogień i smażyć owoce z sokiem aż całość wyraźnie zgęstnieje i nabierze konsystencji musu (nie musi być tak gesty jak dżem. Mus przetrzeć przez sito, odstawić do wystudzenia.

Krem (do przygotowania kilka godzin wcześniej) :

Śmietankę mocno podgrzać w rondlu z grubym dnem do (powinna być gorąca, ale nie gotować). Czekoladę pokroić na małe kawałki, dodać do gorącej śmietanki i wymieszać aż cała czekolada się rozpuści i połączy z czekoladą. Czekoladowa masę schłodzić przez kilka godzin w lodówce.

Schłodzoną masę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać ekstrakt waniliowy i opcjonalnie cukier puder (jeśli preferujecie bardziej słodkie kremy). Masę do czasu przekładania tortu wstawić do lodówki.

Poncz:

Przestudzoną mocno osłodzoną herbatę wymieszać z likierem pomarańczowym.

Sztabki:

Czekoladę połamać na małe kawałki, rozpuścić w kąpieli wodnej pilnując, by para nie dostawała się do czekolady.

Na papierze do pieczenia rysujemy z pomocą linijki albo po prostu odrysowujemy ok. 24 prostokątów o wymiarach 5 x 12 cm. Na każdym prostokącie rozsmarowujemy równomiernie czekoladę (najlepiej robić to metalową szpatułką) wyrównując boki, tak, żeby czekolada nie wychodziła poza nie i by boki były równe. Czekoladowe sztabki pozostawić w temperaturze pokojowej do wystudzenia, a następnie przełożyć je razem z papierem do lodówki i schłodzić aż całkowicie zastygną i zrobią się twarde. Gotowe sztabki delikatnie oddzielić nożem od papieru.

Całość:

Wystudzone ciasto odwrócić, jeśli na górze ciasta pozostała mała górka ściąć ją, by ciasto było równe. Całość przekroić wzdłuż na 3 równe blaty.

Dolny blat położyć na paterze, nasączyć 1/3 wcześniej przygotowanego ponczu. Na wierzchu rozsmarować 1/2 musu figowo-pomarańczowego, następnie wyłożyć 1/4 kremu czekoladowego, a na to następny blat. Z kolejna warstwą postępujemy podobnie (naponczowanie blatu, pozostały mus figowy, krem). Na masę czekoladową wyłożyć ostatni blat ciasta, naponczować go, na wierzchu i bokach tortu rozsmarować pozostały krem czekoladowy, wierzch i boki wygładzić. Czekoladowe sztabki ułożyć dachówkowo wokół tortu, delikatnie wciskając każdą w krem. Na wierzch wyłożyć pokrojone w ćwiartki figi.

Smacznego :)